Na osnovu dosadašnjeg iskustva pružanja geodetskih usluga i rada sa strankama, ovo su neka od najčešće postavljanih pitanja:

1

OZAKONJENJE OBJEKTA

1Šta je ozakonjenje objekta?
Ozakonjenje predstavlja proces kojim se objekat upisuje u katastar nepokretnosti, čime se objekat prebacuje u legalne tokove i tretira kao da je sagrađen na legalan način.
2Koja je razlika između ozakonjenja i legalizacije objekata?
Proces legalizacije odvijao se po Zakonu o legalizaciji koji je trajao do 2015. godine kada je zamenjen Zakonom o ozakonjenju. Glavna razlika ova dva zakona, pored nešto drugačije dokumentacije koja se pribavlja, jeste taj što se po prvom naknadno dobijala građevinska i upotrebna dozvola, te se objekat kasnije redovno upisivao u katastar nepokretnosti. Po zakonu o ozakonjenu, upotrebna dozvola se ne izdaje naknadno već se samim rešenjem o ozakonjenju stiče pravo upisa u KN.
3Koji objekti se mogu ozakoniti? Koji uslovi moraju biti ispunjeni?
Predmet ozakonjenja mogu biti svi objekti na kojima su završeni građevinski radovi. Uslovi koji se moraju zadovoljiti da bi se objekat ozakonio: 1. Objekat mora biti sagrađen do 2015 2. Objekat ne prelazi na susedne parcele 3. Vlasništvo nad objektom nije sporno 4. Objekat je konstruktivno stabilan 5. Objekat nije sagrađen na klizištu ili nestabilnom terenu
4Proces ozakonjenja objekta
Proces ozakonjenja objekta pokreće vlasnik objekta ili njegov zastupnik podnošenjem zahteva za vidljivost objekta na avionskom snimku iz 2015. godine. Zahtev se podnosi na pisarnici opštine na čijoj se teritoriji objekat nalazi. Opština, dalje, prosleđuje zahtev nadležnoj Službi za katastar nepokretnosti. Nakon dobijanja pozitivnog odgovora od katastra, opština obaveštava podnosioca zahteva i poziva ga da dostavi neophodnu dokumentaciju. Nakon dostavljanja dokumentacije, opština dalje rešava predmet u saradnji sa katastrom. Jedna od stvari koju će vlasnik morati da uradi tokom procesa jeste da podnese poresku prijavu za novoozakonjeni objekat.
5Dokumentacija potrebna za ozakonjenje objekta
Dokumentacija potrebna za ozakonjenje objekta može se podeliti na pravnu i tehničku. Pravna dokumentacija sastoji se od ugovora o kupoprodaji, nasledstvu, poklonu, ostavinske rasprave, listovi nepokretnosti i dr. čime bi se dokazalo vlasništvo nad objektom. Tehnička dokumentacija podrazumeva: -Geodetski snimak -Geodetski elaborat -Izveštaj o zatečenom stanju sa potvrdom električara -Skica posebnog dela ako postoje posebni delovi Osim standardne dokumentacije, koja je napisana iznad, u posebnim slučajevima opština može zahtevati izradu dokumentacije kojom će se dokazati da objekat nije sagrađen na klizištu, da ne postoji opasnost od požara ili poplava i slično. Ova dokumentacija se izrađuje samo u slučajevima kada postoji sumnja na pomenute opasnosti. Naša agencija može izraditi svu pomenutu tehničku i pravnu dokumentaciju.
6Cena ozakonjenja
Troškovi prilikom ozakonjenja objekta su sledeći: -Trošak izrade tehničke i/ili pravne dokumentacije -Taksa za ozakonjenje -Taksa za uknjižbu -Porez Cena izrade tehničke dokumentacije zavisi od slučaja do slučaja i zavisi od lokacije objekta, površine objekta, broja objekata koji se legalizuju, postojanja posebnih delova ili ne i dr. Možete nam poslati upit za ponudu na mejl office@agapegnss.rs , popunjavanjem upita na našem sajtu ili putem kontakt telefona 0644433345. Taksa za ozakonjenje stambenih i pomoćnih objekata do 100m2 iznosi 5000 dinara, za objekte od 100-200m2 je 15000 dinara, od 200 do 300m2 25000 dinara itd. Cena koju katastar naplaćuje iznosi od 5000 dinara pa na više. Ono što je potrebno napomenuti, jeste da nakon ozakonjenja objekta, poreska uprava će zaračunati porez na objekat za poslednjih 5 godina, a taj iznos se može platiti na 24 mesečne rate.
7Koliko je vremena potrebno da se objekat ozakoni/legalizuje?
Vreme koje je potrebno našem timu geometara i arhitekti da izradi komlet dokumentaciju za ozakonjenje jeste oko 3 nedelje od datuma dogovaranja posla sa strankom. Vreme potrebno opštini i katastru da reše predmet zavisi od opštine do opštine, a obično traje nekoliko meseci do preko godinu dana. Od presudnog značaja za brže rešavanje predmeta je zainteresovanost stranke za predmet, tj. češće raspitivanje za status predemta. U praksi, stranke koje su upornije brže dobijanju rešenje o ozakonjenju od stranaka koje predaju i ne raspituju se o predmetu.
8Da li se može prodati nelegalan objekat? Da li nelegalan objekat može dobiti priključke na infrastrukturu?
Odgovor je NE. Izmenama i dopunama zakona o ozakonjenu iz 2018. godine, članom 28. propisana je zabrana otuđenja objekata do okončanja ozakonjenja. Praktično, javni beležnici ne overavaju ugovore o kupoprodaji nelegalnih nepokretnosti. Takođe, zabranjeno je priključivanje nelegalnih objekata i posebnih delova objekata na priključke struje, vode, kanalizacije, toplovoda i dr.

2

OMEĐAVANJE PARCELA

1Šta je od podataka potrebno za omeđavanje parcele?
Kako bi se pokrenula usluga omeđavanja parcele (obnova granice) neophodno je da stranka pripremi broj parcele i naziv Katastarske opštine. Ukoliko stranka ne zna tačan broj, moguće ga je pronaći na osnovu adrese, google lokacije ili matičnog broja vlasnika ako je lice upisano sa matičnim brojem u katastar nepokretnosti.
2Koja je procedura kod omeđavanja parcele?
Geodetska agencija prijavljuje radove katastru / priprema podatke o granici parcele. Obično je potrebno nekoliko dana da nadležni katastar otvori predemt i pošalje podatke o granici parcele. Sa strankom se dogovara termin izlaska na teren, a poželjno je da i vlasnici susednih parcela budu prisutni. U dogovorenom terminu, naš tim geodeta izlazi na teren i obeležava granicu.
3Da li je neophodno izvesti geometra na teren pre postavljanja ograde?
Obnova granice parcele od strane ovlašćene geodetske agencije nije obavezujuća pre postavljanja ograde, ali je poželjna kako se granica ne bi ''povredila'' i kako vlasnik ne bi imao kasnijih problema.
4Ko priprema belege / kočiće prilikom obeležavanja granice parcele?
U cenu usluge omeđavanja ulaze i kočići dimenzija 3x3x45cm, tako da stranka nema obavezu da pripremi belege. Naša firma vrši i uslugu ugrađivanja međnih tačaka – menika. Ova usluga se dodatno naplaćuje.
5Da li se dobija potvrda o obeleženim granicama?
Ukoliko je stranci potreban pismeni dokaz da je parcela obeležena, na licu mesta se sačinjava zapisnik. Zapisnik sadrži podatke o parceli, vlasniku iste, prisutnim strankama, geodeti koji je izvršio merenje, metodu merenja, datum i vreme merenja, kao i potpise svih prisutnih.
6Cena omeđavanja
Cena omeđavanja parcele zavisi od površine parcele, broja međnih tačaka i vegetacije na parceli. Šume i zarasle parcele se naplaćuju skuplje od placeva i njiva. Ona se stastoji od cene usluga geometra i takse nadležnoj službi za katastar nepokretnosti.

3

PARCELACIJA

1Šta su parcelacija i preparcelacija zemljišta?
Parcelacija zemljišta predstavlja proces deljenja parcele na dva ili više deljenja. Preparcelacija predstavlja promenu oblika, veličina i broja parcela na nekom prostoru, gde se od dve ili više parcela prave dve ili više parcela drugačijeg oblika i površine.
2Procedura parcelacije
- Pribaljanje Kopije plana iz katastra i Informacije o lokaciji iz opštine. - Analiza mogućnosti parcelacije na osnovu Informacije o lokaciji - Izrada projekta parcelacije i neophodne dokumentacije - Predaja u urbanizam sa zahtevom za izdavanje potvrde - Pravljenje deobnog ugovora na osnovu projekta i potvrde o parcelaciji - Izrada elaborata i predaja ostatka dokumentacije u katastar na knjiženje
3Neophodna dokumentacija
- Katastarsko topografski plan - Kopija plana parcele - Kopija plana vodova - Projekat parcelacije - Projekat geodetskog obeležavanja - Deobni ugovor - Elaborat za realizaciju u katastru Svu navedenu dokumentaciju izrađuje naša agencija i nudi komplet uslugu u koju su uključeni geodeta, urbanista i pravnik.
4Da li je potrebna saglasnost svih vlasnika na parceli kako bi se izvršila parcelacija?
Da. Praktično, nije moguće knjiženje u katastru bez saglasnosti svih vlasnika. Ukoliko je neko od vlasnika preminuo, neophodno je da naslednici daju saglasnost (nakon ostavinske rasprave).
5Šta je finalni produkt parcelacije?
Na kraju ovog procesa, dobijaju se nove parcele, sa novim brojevima i upisanim vlasništvom nad svakom parcelom.
6Koja je cena parcelacije i koliko traje proces?
Parcelacija je složen proces i samim tim cena radova i vreme potrebno da se sve završi nije malo. Cena radova zavisi najviše od broja novih parcela i njihove površine. Izrada komplet dokumentacije najčešće traje do 1 meseca. Dobijanje potvrde iz urbanizma i kasnije knjiženje u katastru zavise od opštine do opštine. U centralnim beogradskim opštinama obično traje duže nego u ostatku Srbije.
7Koja je razilka između parcelacije i fizičke podele parcele?
Produkt parcelacije jesu novoformirane parcele, sa novim brojevima, granicama i upisanim vlasnicima na svakoj novoformiranoj parceli. Fizičkom deobom parcele, rešavaju se korisnički odnosi među suvlasnicima, time što se uz ugovor o deobi prilaže skica podele parcele sa kojom se moraju složiti svi suvlasnici. Glavna prednost parcelacije nad fizičkom deobom jeste formiranje novih parcela, vlasništvo 1/1 nad parcelama, sve upisano u katastar nepokretnosti. Prednost fizičke deobe nad parcelacijom jeste višestruko jeftinija cena radova kao i brzina celog procesa.

4

KATASTARSKO TOPOGRAFSKI PLAN

1Šta je katastarsko-topografski plan?
Katastarsko-topografski plan predstavlja osnovnu podlogu za projektovanje objekata, saobraćajnica, infrastrukture i dr. Takođe, on je i osnovna podloga za izradu projekta parcelacije.
2Ko izrađuje katastarsko-topografski plan i u kom obliku se predaje?
Katastarsko topografske planove izrađuju licencirane geodetske organizacije. Neophodno ga je izraditi u papirnom i elektronskom oblikom gde će biti i elektronski potpisan. Takođe, u praksi se najčešće šalje i sirova digitalna verzija kako bi se ubrzao i olakšao rad projektantu.
3Od čega zavisi cena katastarsko topografskog plana?
Cena zavisi pre svega od kompleksnosti situacije, tj. od povšrine koju je potrebno snimiti, vegetacije na njoj, gustine detalja, broja i veličine objekata i slično. Najniža cena jeste za manje parcele, na kojima još ništa nije građeno i koje nemaju izraženu vegetaciju tj. nisu zarasle.
4Da li se prilikom snimanja KTP obeležavaju i granice parcele?
Nužno ne. Usluga obeležavanja parcele se može uraditi uz izradu KTP na zahtev stranke. Naša firma naplaćuje uslugu obeležavanja parcela sa popustom od 50% ako stranka želi da obeleži parcelu prilikom snimanja KTP.

5

GEODETSKI SNIMAK

1Šta je geodetski snimak?
Geodetski snimak je grafički prikaz stanja na terenu, tj. prikaz položaja ograda, objekata, infrastrukturnih objekata, ulica i slično. Sadrži i podatke o visinskoj predstavi terena.
2Da li se objekat meri unutra prilikom izrade geodetskog snimka?
Prilikom izrade geodetskog snimka, objekat se meri spolja.
3Šta sve sadrži geodetski snimak?
Geodetski snimak sadrži: - snimljene objekte sa koordinatama najmanje dve tačke objekta, namenom i spratnosti objekta - snimljene ograde i njihovu poziciju u odnosu na katastarsku granicu - snimljene šahte, bandere, česme, septičke jame i dr. - snimljen položaj ulice i trotoara - dr. podatke
4Koliko vremena je potrebno da se izradi geodetski snimak?
Vreme potrebno za izradu geodetskog snimka najčešće jeste do 7 dana od datuma dogovaranja posla.
5Koliko traje važenje izdatog geodetskog snimka?
Nadležni organi najčešće priznaju geo snimke mlađe od 6 meseci.

6

GRADNJA OBJEKTA - OBJEDINJENA PROCEDURA

1Šta je objedinjena procedura?
Objedinjena procedura je proces gradnje objekta, od pribavljanja lokacijskih uslova, preko projektovanja, dobijanja građevinske dozvole, gradnje i dobijanja upotrebne dozvole.
2Koji su koraci u gradnji objekta?
Koraci koje je potrebno proći tokom gradnje: 1 Lokacijski uslovi 2 Građevinska dozvola 3 Gradnja objekta 4 Upotrebna dozvola
3Koja dokumenta treba pribaviti tokom gradnje objekta?
U toku izgradnje objekta potrebno je sledeće korake uraditi: 1 Prijava radova 2 Prijava završetka temelja (geodetski snimak izvedenih temelja) 3 Prijava završetka objekta u konstruktivnom smislu ( geodetski snimak konstrukcije)
4Koja dokumenta su potrebna za izdavanje upotrebne dozvole?
1 Projekat za izvođenje (ako nije bilo odstupanja) ili projekat izvedenog stanja (ako je bilo izmena) 2 Izveštaj komisije za tehnički prijem 3 Sertifikat o energetskim svojstvima objekta 4 Elaborat geodetskih radova za objekat 5 Elaborat geodetskih radova za podzemne instalacije 6 Dokaz o plaćenim taksama
5Obeležavanje temelja - koja je procedura
Obeležavanje temelja je prvi korak u gradnji objekta na terenu, a nakon dobijanja građevinske dozvole. Za obeležavanje je potrebno pripremiti dokumentaciju (Projekat). Geometar prvobitno priprema podatke i nakon toga izlazi na teren. Obeležavanje se najčešće vrši na drvenim letvama koje se postavljaju na propisanom rastojanju od temelja. Ovo se radi kako bi se se belege sačuvale prilikom kopanja. Razvlačenjem konca između obeleženih pozicija materijalizuje se pravac ivice temelja.

7

PITANJA VEZANA ZA POSLOVANJE

1Na kojoj teritoriji poslujete?
Geodetska agencija Agape GNSS d.o.o. posluje na teritoriji cele Srbije, a posebno u Beogradu, te opštinama Zemun i Obrenovac.
2Da li vršite geodetsko praćenje izgradnje objekata?
Agape GNSS vrši praćenje objekata svih vrsta namena na teritoriji cele Srbije. Neke od projekata na kojima smo uspešno radili možete videti na strani Reference.
3Da li radite vikendom ili posle 4?
Naše radno vreme jeste radnim danima od 07-15č, ali po potrebi i u dogovoru sa strankama radimo i subotom ili u večernjim satima. Nedelja je uvek neradan dan.
4Kada se vrši plaćanje vaših usluga?
Plaćanje naših radova se vrši nakon izvršene usluge.
5Da li nudite usluge projektovanja i dr. oblasti arhitekture?
Da. Naša agencija ima potpisane ugovore o poslovno-tehničkoj saradnji sa arhitektonskim firmama, tako da nudimo usluge i iz te oblasti, a posebno prilikom poslova na kojima je potreban angažman i geodete i arhitekte / urbaniste kao što su projekti parcelacije, projektovanje objekta, izdavanje upotrebne dozvole i slično.
6Da li vaša firma ima pravnika i da li nudite i taj deo posla uz vaše usluge?
Agape GNSS d.o.o. ima potpisan ugovor o poslovno tehničkoj saradnji sa advokatskom kancelarijom, tako da naš tim nudi komplet uslugu u oblastima fizičke deobe, parcelacije i slično.
7Da li kod vas mogu dobiti samo informaciju / savet i koliko to košta?
Informacije i savete vezano za usluge koje nudimo se ne naplaćuju. Budite slobodni da nas kontaktirate. Biće nam drago da Vam pomognemo.

"Ozakonjenjem objekta rešava se pravni status nelegalno izgrađene zgrade, gde ona postaje legalna, sa upisanom površinom, spratnosti, namenom i vlasništvom. Ovako upisan objekat ima mogućnost priključenja na infrastrukturu, kupoprodaje i drugih benefita."

"Obeležavanjem granice parcele od strane geodetskog stručnjaka, sprečava se rizik povrede granice. Praktično, ovim se sprečava pogrešno postavljanje ograde ili objekta, nelegalno sečenje drveća na granici i drugi rizici"

"Glavna prednost parcelacije jeste rešavanje suvlasničih odnosa i upis samostalnog vlasništva nad novoformiranom parcelom. Ovim se postiže da vlasnik može vršiti sve zakonske radnje nad novoformiranom parcelom bez saglasnosti ostalih suvlasnika, kao što je bio slučaj pre parcelacije"

"KTP kao podloga za projektovanje jeste prvi korak u gradnji novog ili rekonsturkciji starog objekta. Kvalitetno urađenom podlogom uz iskustvo projektanta mogu se dobiti visokokvalitetna arhitektonska rešenja uz smanjenje resursa"

"Geodetski snimak kao podloga ima široku primenu. Najčešće se izrađuje u proceduri ozakonjenja, prilikom priključenja objekta na infrastrukturu ili u sudskim sporovima"

"Izgradnja objekta je složen proces koji zahteva angažovanje geodetskih stručnjaka u svim fazama, od projektovanja do upotrebne dozvole"

"Agape GNSS d.o.o. je geodetska kuća koja nudi sve vrste geodetskih usluga na teritoriji celog Beograda, a posebno u opštinama Zemun i Obrenovac. Budite slobodni da nas kontaktirate putem telefona, online ili nas posetite u našoj kancelariji"