Početkom ovog meseca, direktor Agape GNSS d.o.o. Nikola Savić govorio je za magazin specijalizovanog sajta za građevinarstvo daibau.rs u članku ,,Geodetske usluge i okvirne cene”. Tom prilikom Nikola je odgovorio na pitanja vezana za geodetske poslove prilikom projektovanja i izgradnje objekata, važnosti upisa objekta u katastar nepokretnosti i kopiji plana parcele.
Koje sve poslove je neophodno obaviti prilikom planiranja i izgradnje objekta kada govorimo o geodetskim uslugama?
Prilikom projektovanja i izgradnje objekata, geodete učestvuju u svim fazama. Počinje se snimanjem katastarsko-topografskog plana koji je uz informaciju o lokaciji i idejom investitora osnova za projektovanje. Takođe, prilikom pribavljanja informacije o lokaciji, potrebno je najčešće priložiti kopiju plana. Tokom izgradnje objekata potrebno je obeležiti temelje, dati gradilišnu kotu, izvršiti kontrolu izgrađenih temelja, završetak objekta u konstruktivnom smislu, upis objekta i vodova u katastar. Najčešće je, kod većih objekata, potrebna usluga geodete svakodnevno gde on kontroliše visine, obeležava delove objekta, oplatu, prati sleganja i sve druge poslove kod kojih je potrebno zadovoljiti kriterijume položajne i visinske tačnosti.
Zašto je neophodno upisati objekat u katastar?
Katastar nepokretnosti je javni registar u koji se upisuju nepokretnosti, prava na nepokretnostima, zabeležbe i predbeležbe. Za vođenje katastra nepokretnosti u Republici Srbiji nadležan je Republički geodetski zavod. Jedno od osnovnih načela katastra, a koje se odnosi na promet nepokretnosti, jeste da se prava na nepokretnostima stiču, prenose i ograničavaju upisom u katastar, a prestaju brisanjem. Praktično, tek upisom nepokretnosti u katastar, pravni sistem vas prepoznaje kao vlasnika. Takođe, jedno od načela je i načelo pouzdanosti koje garantuje da niko ne može trpeti negativne posledice zbog toga što je koristio podatke iz katastra nepokretnosti. Gorepomenuto je izuzetno važno prilikom kupoprodaje nepokretnosti ili neke druge radnje vezane za nepokretnosti.
Kažite nam nešto više o izdavanju kopije plana parcele.
Kopija plana je radni original koji, u granicama grafičke tačnosti, po načinu obrade i tačnosti mora odgovarati originalu.
Kopija plana se koristi kod:
1) kupoprodaje nepokretnosti
2) dizanja kredita
3) ostavinska rasprava
4) ozakonjenja objekata
5) bilo koje druge potrebe u vezi nepokretnost
Procedura nalaže da se geodetska organizacija obrati nadležnoj službi za katastar nepokretnosti i trebuje kopiju plana parcele. Obično se čeka 1-2 radna dana za njenu izradu.
Ovom prilikom Agape GNSS se zahvaljuje daibau.rs na saradnji i ukazanom poverenju. Kompletan članak u okviru koga se nalazi pomenuti intervju možete pročitati ovde.
Ukoliko ste iz Zemuna ili beogradskog okruga i potreban Vam je geometar, budite slobodni da nas kontaktirate ili posetite u našoj kancelariji u Ugrinovačkoj ulici kod stadiona Zemun. Vaš Agape GNSS d.o.o.