1Šta je ozakonjenje objekta?
Ozakonjenje predstavlja proces kojim se objekat upisuje u katastar nepokretnosti, čime se objekat prebacuje u legalne tokove i tretira kao da je sagrađen na legalan način.
2Koja je razlika između ozakonjenja i legalizacije objekata?
Proces legalizacije odvijao se po Zakonu o legalizaciji koji je trajao do 2015. godine kada je zamenjen Zakonom o ozakonjenju. Glavna razlika ova dva zakona, pored nešto drugačije dokumentacije koja se pribavlja, jeste taj što se po prvom naknadno dobijala građevinska i upotrebna dozvola, te se objekat kasnije redovno upisivao u katastar nepokretnosti. Po zakonu o ozakonjenu, upotrebna dozvola se ne izdaje naknadno već se samim rešenjem o ozakonjenju stiče pravo upisa u KN.
3Koji objekti se mogu ozakoniti? Koji uslovi moraju biti ispunjeni?
Predmet ozakonjenja mogu biti svi objekti na kojima su završeni građevinski radovi. Uslovi koji se moraju zadovoljiti da bi se objekat ozakonio:
1. Objekat mora biti sagrađen do 2015
2. Objekat ne prelazi na susedne parcele
3. Vlasništvo nad objektom nije sporno
4. Objekat je konstruktivno stabilan
5. Objekat nije sagrađen na klizištu ili nestabilnom terenu
4Proces ozakonjenja objekta
Proces ozakonjenja objekta pokreće vlasnik objekta ili njegov zastupnik podnošenjem zahteva za vidljivost objekta na avionskom snimku iz 2015. godine. Zahtev se podnosi na pisarnici opštine na čijoj se teritoriji objekat nalazi. Opština, dalje, prosleđuje zahtev nadležnoj Službi za katastar nepokretnosti. Nakon dobijanja pozitivnog odgovora od katastra, opština obaveštava podnosioca zahteva i poziva ga da dostavi neophodnu dokumentaciju. Nakon dostavljanja dokumentacije, opština dalje rešava predmet u saradnji sa katastrom. Jedna od stvari koju će vlasnik morati da uradi tokom procesa jeste da podnese poresku prijavu za novoozakonjeni objekat.
5Dokumentacija potrebna za ozakonjenje objekta
Dokumentacija potrebna za ozakonjenje objekta može se podeliti na pravnu i tehničku. Pravna dokumentacija sastoji se od ugovora o kupoprodaji, nasledstvu, poklonu, ostavinske rasprave, listovi nepokretnosti i dr. čime bi se dokazalo vlasništvo nad objektom.
Tehnička dokumentacija podrazumeva:
-Geodetski snimak
-Geodetski elaborat
-Izveštaj o zatečenom stanju sa potvrdom električara
-Skica posebnog dela ako postoje posebni delovi
Osim standardne dokumentacije, koja je napisana iznad, u posebnim slučajevima opština može zahtevati izradu dokumentacije kojom će se dokazati da objekat nije sagrađen na klizištu, da ne postoji opasnost od požara ili poplava i slično. Ova dokumentacija se izrađuje samo u slučajevima kada postoji sumnja na pomenute opasnosti.
Naša agencija može izraditi svu pomenutu tehničku i pravnu dokumentaciju.
6Cena ozakonjenja
Troškovi prilikom ozakonjenja objekta su sledeći:
-Trošak izrade tehničke i/ili pravne dokumentacije
-Taksa za ozakonjenje
-Taksa za uknjižbu
-Porez
Cena izrade tehničke dokumentacije zavisi od slučaja do slučaja i zavisi od lokacije objekta, površine objekta, broja objekata koji se legalizuju, postojanja posebnih delova ili ne i dr. Možete nam poslati upit za ponudu na mejl office@agapegnss.rs , popunjavanjem upita na našem sajtu ili putem kontakt telefona 0644433345.
Taksa za ozakonjenje stambenih i pomoćnih objekata do 100m2 iznosi 5000 dinara, za objekte od 100-200m2 je 15000 dinara, od 200 do 300m2 25000 dinara itd. Cena koju katastar naplaćuje iznosi od 5000 dinara pa na više. Ono što je potrebno napomenuti, jeste da nakon ozakonjenja objekta, poreska uprava će zaračunati porez na objekat za poslednjih 5 godina, a taj iznos se može platiti na 24 mesečne rate.
7Koliko je vremena potrebno da se objekat ozakoni/legalizuje?
Vreme koje je potrebno našem timu geometara i arhitekti da izradi komlet dokumentaciju za ozakonjenje jeste oko 3 nedelje od datuma dogovaranja posla sa strankom. Vreme potrebno opštini i katastru da reše predmet zavisi od opštine do opštine, a obično traje nekoliko meseci do preko godinu dana. Od presudnog značaja za brže rešavanje predmeta je zainteresovanost stranke za predmet, tj. češće raspitivanje za status predemta. U praksi, stranke koje su upornije brže dobijanju rešenje o ozakonjenju od stranaka koje predaju i ne raspituju se o predmetu.
8Da li se može prodati nelegalan objekat? Da li nelegalan objekat može dobiti priključke na infrastrukturu?
Odgovor je NE. Izmenama i dopunama zakona o ozakonjenu iz 2018. godine, članom 28. propisana je zabrana otuđenja objekata do okončanja ozakonjenja. Praktično, javni beležnici ne overavaju ugovore o kupoprodaji nelegalnih nepokretnosti. Takođe, zabranjeno je priključivanje nelegalnih objekata i posebnih delova objekata na priključke struje, vode, kanalizacije, toplovoda i dr.